Czy wiesz, że pierwszy dla Polski złoty medal olimpijski zdobyto w 1928 r?

Jednym z najważniejszych momentów w historii polskiego sportu było zdobycie na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 r. złotego medalu w rzucie dyskiem. Rekordu pobitego przez polską zawodniczkę do końca jej kariery nikt nie zdołał poprawić.

Pierwszy złoty medal w historii udziału reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich zdobyła Halina Konopacka.    W 1928 roku w Amsterdamie wygrała konkurs rzutu dyskiem, bijąc dotychczasowy rekord świata. Konopacka była osobą pod każdym względem wszechstronną – zdobyła kilkanaście tytułów mistrzowskich w różnych dziedzinach lekkoatletyki, lecz również pisała wiersze (publikowane m.in. w „Skamandrze”), malowała, a także projektowała ubrania. Po wybuchu wojny uczestniczyła w ewakuacji złota z Banku Polskiego zagranicę. Osiadła na stałe w USA.

 

Bieg maratoński tradycyjnie kończy każde igrzyska olimpijskie. Jego dystans wynosi 42 km 195 m. Skąd wzięła się ta liczba, skoro w rzeczywistości dystans między Maratonem a Atenami wynosi 37 km?

Bieg maratoński należy do tradycji starożytnych igrzysk olimpijskich. Według legendy narodził się w 490 r. p.n.e. po bitwie Ateńczyków z Persami pod Maratonem. Posłaniec, biegnący do Aten z wieścią o zwycięstwie Greków, przebył dystans ok. 40 km (dokładnie 37, bo tyle wynosi odległość między Atenami a Maratonem).

Podczas pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 r. bieg maratoński był rozgrywany na dystansie 40 km. Później dostosowywano go ciągle do danych miejscowych. Ostateczna zamiana dystansu nastąpiła na igrzyskach olimpijskich w 1908 r. Wiąże się to z pewna historią.

Początkowo igrzyska w 1908 r. miały się odbyć w Rzymie. Jednak wybuch Wezuwiusza w 1906 r. i zniszczenie Neapolu zniweczyły plany Włochów, bo większość pieniędzy państwa przeznaczono na odbudowę zniszczeń. Z braku funduszy, Włosi zrezygnowali z organizacji igrzysk i areną Olimpiady w 1908 r. stał się Londyn.

Księżniczka Walii chciała obejrzeć bieg maratoński ze swojego okna w zamku w Windsorze. Zawodnicy ruszali więc ze wschodniego tarasu budynku. Reszta rodziny królewskiej również miała kaprys – chciała obejrzeć finisz biegu, dlatego metę wyznaczono dokładnie przed lożą rodziny królewskiej na White City Olimpiastadion. „Dystans londyński” wynosił 26 mil 385 jardów, czyli w przeliczeniu na kilometry – 42,195 km.

Dystans został ostatecznie zatwierdzony przez Międzynarodowy Związek Lekkoatletyczny (IAAF) w 1921 r.

Rekordowo wysoka przegrana w meczu piłki nożnej.

W 2002 roku w rozgrywanym meczu ligi madagaskarskiej AS Adema pokonało Stade Olympique l’Emyrne 149:0. Na znak protestu przeciw stronniczemu ich zdaniem sędziowaniu, SOE, przy każdej nadarzającej się okazji, strzelało sobie samobójczego gola.
Z kolei najwyższy wynik w rozgrywkach międzynarodowych ustanowiony został również w 2002 roku podczas meczu Australia-Samoa. Mecz zakończył się wynikiem 31:0, choć na tablicy pojawił się nawet wynik 32:0.